See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Red Upholstery Fabric
- DONGHIA MANHATTAN MUSE DECADENCE – RED
DONGHIA MANHATTAN MUSE DECADENCE – RED
Transform your interiors with the vibrant Red-colored DONGHIA MANHATTAN MUSE DECADENCE – RED fabric from the Manhattan Muse collection. Expertly crafted in a renowned textile region, this fabric features an elegant Modern pattern, ideal for Drapery. Its dimensions include a width of 54 in (137.16 cm), vertical repeat of 30 in (76.2 cm), and horizontal repeat of 27 in (68.58 cm), ensuring consistent aesthetics. With a furniture grade rating of high durability, it guarantees comfort and resilience. Easy maintenance is assured by a cleaning code of ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’. Additionally, this fabric complies with UFAC standard safety regulations, ensuring reliable safety. Railroaded: standard orientation. Typical delivery if not in stock: upon request.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$0.00
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
83 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 30 in (76.2 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Donghia |
| Collection | Manhattan Muse |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Composition | Wool – 73%, Silk – 27% |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck – 5,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D3063 Sangria
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB700-463
$79.20Original price was: $79.20.$60.90Current price is: $60.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3029 Fiesta
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3060 Midnight
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB700-469
$79.20Original price was: $79.20.$60.90Current price is: $60.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2554 Cherry
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart
