See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- G P & J BAKER MONTACUTE – SOFT BLUE
G P & J BAKER MONTACUTE – SOFT BLUE
Enhance your interior spaces with the elegant G P & J BAKER MONTACUTE – SOFT BLUE fabric. Crafted in India, this fabric comprises Linen – 74%, Polyester – 20%, Rayon – 6% and features a refined luxurious finish. The captivating stylish pattern makes it ideal for Drapery. Dimensions include a width of standard width, a vertical repeat of balanced repeat, and a horizontal repeat of balanced repeat, ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating safety standards. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 12 – 13 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$429.00 Original price was: $429.00.$330.00Current price is: $330.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
21 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 132 cm (51.97 in) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 50 cm (19.69 in) |
| Horizontal Repeat | 66 cm (25.98 in) |
| Brand | G P & J Baker |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Composition | Linen – 74%, Polyester – 20%, Rayon – 6% |
Performance Characteristics
| End Use | Drapery |
|---|---|
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2524 Linen
$75.30Original price was: $75.30.$57.90Current price is: $57.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10460-07
$87.00Original price was: $87.00.$66.90Current price is: $66.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4143 Coral Vine
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2808 Oyster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4127 Coral Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2294 Cotton
$98.70Original price was: $98.70.$75.90Current price is: $75.90. Add to cart
