You are here:
- Home
- Wallcoverings
- G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS CHIFU – CHARCOAL/MULTI WALLPAPER
G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS CHIFU – CHARCOAL/MULTI WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$377.00 Original price was: $377.00.$290.00Current price is: $290.00.
Per Roll
95 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | G P & J Baker |
|---|---|
| Collection | Signature II Wallpapers |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 8 – 9 Weeks |
| Railroaded | No |
| Notes | Paste The Wall – Straight Match |
| Note | Priced And Sold By The 10.05 Meter Roll |
| Composition | Non Woven – 100% |
| Width | 52 cm (20.47 in) |
| Vertical Repeat | 61 cm (24.02 in) |
| Horizontal Repeat | 52 cm (20.47 in) |
| Wallcovering Area | 5.23 Square Meter |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS, gray, Gray Wallpaper, Green, Green Wallpaper, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: BW45087.5.0
Tags: G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS gray Gray Wallpaper Green Green Wallpaper Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LUSH 27 Evergreen$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics TIDBIT 56 Moss$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90. -
United Fabrics CORDA 49 Evergreen$73.00Original price was: $73.00.$56.15Current price is: $56.15.
