You are here:
- Home
- Gray Wallpaper
- G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS EMPEROR’S GARDEN – BLUE WALLPAPER
G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS EMPEROR’S GARDEN – BLUE WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$322.40 Original price was: $322.40.$248.00Current price is: $248.00.
Per Roll
30 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | G P & J Baker |
|---|---|
| Collection | Signature II Wallpapers |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 9 – 10 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Paste The Wall – Straight Match |
| Note | Priced And Sold By The 10 Meter Roll |
| Composition | Non Woven – 100% |
| Width | 52 cm (20.47 in) |
| Vertical Repeat | 61 cm (24.02 in) |
| Horizontal Repeat | 52 cm (20.47 in) |
| Wallcovering Area | 5.20 Square Meter |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: blue, Blue Wallpaper, G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS, gray, Gray Wallpaper, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: BW45000.9.0
Tags: blue Blue Wallpaper G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS gray Gray Wallpaper Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics JULIET 20 Beachcomber$115.67Original price was: $115.67.$88.98Current price is: $88.98. -
United Fabrics AZMIR 34 Mixed Metal$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40. -
United Fabrics TIDBIT 39 Fossil$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90.
