You are here:
- Home
- Beige Wallpaper
- G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS HERON & LOTUS FLOWER – EUCALYPTUS WALLPAPER
Sale!

G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS HERON & LOTUS FLOWER – EUCALYPTUS WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$358.80 Original price was: $358.80.$276.00Current price is: $276.00.
Per Roll
67 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | G P & J Baker |
|---|---|
| Collection | Signature II Wallpapers |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 10 – 11 Weeks |
| Railroaded | No |
| Notes | Paste The Wall – Half Drop |
| Note | Priced And Sold By The 10.05 Meter Roll |
| Composition | Non Woven – 100% |
| Width | 52 cm (20.47 in) |
| Vertical Repeat | 64 cm (25.2 in) |
| Horizontal Repeat | 52 cm (20.47 in) |
| Halfdrop | 64 cm (25.2 in) |
| Wallcovering Area | 5.23 Square Meter |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS, gray, Gray Wallpaper, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: BW45089.5.0
Tags: beige Beige Wallpaper G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS gray Gray Wallpaper Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics PLAY Mushroom 40616-0005$48.62Original price was: $48.62.$37.40Current price is: $37.40. -
United Fabrics SUNDIAL 57 Sandcastle$147.36Original price was: $147.36.$113.35Current price is: $113.35. -
United Fabrics VIDA 53 Mica$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90.