You are here:
- Home
- White Wallpaper
- G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS HYDRANGEA BIRD – CHARCOAL/SIENNA WALLPAPER
G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS HYDRANGEA BIRD – CHARCOAL/SIENNA WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$582.40 Original price was: $582.40.$448.00Current price is: $448.00.
Per Roll
6 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | G P & J Baker |
|---|---|
| Collection | Signature II Wallpapers |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Wks if Stock at Mill |
| Railroaded | No |
| Notes | Paste The Wall – Half Drop |
| Note | Priced And Sold By The 10.05 Meter Roll |
| Composition | Non Woven – 100% |
| Width | 70 cm (27.56 in) |
| Vertical Repeat | 113 cm (44.49 in) |
| Horizontal Repeat | 70 cm (27.56 in) |
| Halfdrop | 113 cm (44.49 in) |
| Wallcovering Area | 7.04 Square Meter |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS, gray, Gray Wallpaper, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: BW45091.2.0
Tags: beige Beige Wallpaper G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS gray Gray Wallpaper Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics SCOUT 15 Barley$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48. -
United Fabrics STIPPLE 40 Iridescent$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90. -
United Fabrics CHARMER Pebble 42111-0003$91.29Original price was: $91.29.$70.23Current price is: $70.23.
