See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
GASTON Y DANIELA BILBAO DONANA – ROJO
Transform your interiors with the vibrant Red-colored GASTON Y DANIELA BILBAO DONANA – ROJO fabric from the Bilbao collection. Expertly crafted in India, this fabric features an elegant Flamestitch pattern, ideal for Multipurpose. Its dimensions include a width of 51 in (129.54 cm), vertical repeat of 12.5 in (31.75 cm), and horizontal repeat of 12.875 in (32.7 cm), ensuring consistent aesthetics. With a furniture grade rating of high durability, it guarantees comfort and resilience. Easy maintenance is assured by a cleaning code of ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’. Additionally, this fabric complies with UFAC standard safety regulations, ensuring reliable safety. Railroaded: No. Typical delivery if not in stock: 6 – 7 Wks if Stock at Mill.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$686.40 Original price was: $686.40.$528.00Current price is: $528.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
72 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 51 in (129.54 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 12.5 in (31.75 cm) |
| Horizontal Repeat | 12.875 in (32.7 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Bilbao |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 6 – 7 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton – 55%, Viscose – 37%, Polyester – 8% |
| Furniture Grade | 73 |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 10,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Flamestitch |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D3029 Fiesta
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3356 Bouquet
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB700-466
$79.20Original price was: $79.20.$60.90Current price is: $60.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2566 Crimson
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3070 Merlot
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB800-321
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart
