See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- GASTON Y DANIELA NUEVO MUNDO CASTILLA – BLACK
GASTON Y DANIELA NUEVO MUNDO CASTILLA – BLACK
Enhance your interior spaces with the elegant GASTON Y DANIELA NUEVO MUNDO CASTILLA – BLACK fabric from the Nuevo Mundo collection. Crafted in Turkiye, this fabric comprises Cotton – 45%, Viscose – 44%, Linen – 11% Furniture Grade 25 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Animal Skins pattern makes it ideal for Upholstery. Dimensions include a width of 54.25 in (137.8 cm), a vertical repeat of 6.75 in (17.15 cm), and a horizontal repeat of 6.75 in (17.15 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating safety standards. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 6 – 7 Wks if Stock at Mill.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$280.80 Original price was: $280.80.$216.00Current price is: $216.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
117 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54.25 in (137.8 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6.75 in (17.15 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.75 in (17.15 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Nuevo Mundo |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 6 – 7 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton – 45%, Viscose – 44%, Linen – 11% |
| Furniture Grade | 25 |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 35,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal Skins |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2294 Cotton
$98.70Original price was: $98.70.$75.90Current price is: $75.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2594 Paisley Sand
$92.20Original price was: $92.20.$70.90Current price is: $70.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2873 Cotton
$93.50Original price was: $93.50.$71.90Current price is: $71.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2633 Coconut
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2865 Ivory
$93.50Original price was: $93.50.$71.90Current price is: $71.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4145 Rose Vine
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart
