See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Gaston Y Daniela
- Gaston Y Daniela SERIES – AZUL
Gaston Y Daniela SERIES – AZUL
Experience the premium quality of Gaston Y Daniela SERIES – AZUL, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 55 in and a vertical repeat of 2.24 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In Italy Notes Indoor, the finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Polyolefin Fr – 100%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of 1 Martindale – 40,000 Cycles. Featuring a distinctive Geometric, Small Scale pattern, it is designed for Upholstery applications. With a cleaning code of Hh-Machine Wash, Delicate, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of High Durability, Indoor and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$358.80 Original price was: $358.80.$276.00Current price is: $276.00.
Per Yard
95 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2.24 in (5.69 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.75 in (6.99 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Type | Indoor / Outdoor |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Notes | Indoor/Outdoor;Imo Compliant |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 6 – 7 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyolefin Fr – 100% |
| Furniture Grade | 37 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 40,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Small Scale |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Hh-Machine Wash, Delicate |
| Performance | High Durability, Indoor/Outdoor |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 20490-01
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB800-254
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3060 Midnight
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 6941 Shadow
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20420-01
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20510-01
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart

