See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- KRAVET BASICS CEYLON PITIGALA – GREEN
KRAVET BASICS CEYLON PITIGALA – GREEN
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET BASICS CEYLON PITIGALA – GREEN fabric from the Ceylon collection. Crafted in Turkiye, this fabric comprises Cotton – 100% Furniture Grade 11 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Diamond, Ikat/Southwest/Kilims pattern makes it ideal for Upholstery. Dimensions include a width of 55.5 in (140.97 cm), a vertical repeat of 13.25 in (33.66 cm), and a horizontal repeat of 6.75 in (17.15 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating N. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 18 – 19 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$143.00 Original price was: $143.00.$110.00Current price is: $110.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
85 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 55.5 in (140.97 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13.25 in (33.66 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.75 in (17.15 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Collection | Ceylon |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 18 – 19 Weeks |
| Composition | Cotton – 100% |
| Furniture Grade | 11 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh – 50,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Diamond, Ikat/Southwest/Kilims |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2655 Cloud
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2594 Paisley Sand
$92.20Original price was: $92.20.$70.90Current price is: $70.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4123 Coral
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2855 Alabaster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2524 Linen
$75.30Original price was: $75.30.$57.90Current price is: $57.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D170 Moonstone Greek Key
$64.90Original price was: $64.90.$49.90Current price is: $49.90. Add to cart


