See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 34415-515
KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 34415-515
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 34415-515 fabric. Crafted in India, this fabric comprises Rayon – 88%, Polyester – 12% Furniture Grade 28 Performance ACT Symbols and features a refined Embroidered finish. The captivating Lattice/Scrollwork pattern makes it ideal for Multipurpose. Dimensions include a width of 51.5 in (130.81 cm), a vertical repeat of 6.5 in (16.51 cm), and a horizontal repeat of 4.5 in (11.43 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating 1. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 2 – 3 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$129.87 Original price was: $129.87.$99.90Current price is: $99.90.
Per Yard
43 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6.5 in (16.51 cm) |
| Horizontal Repeat | 4.5 in (11.43 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Notes | Knit Backing Required For Upholstery Use. |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Weeks |
| Composition | Rayon – 88%, Polyester – 12% |
| Furniture Grade | 28 |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 13,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Lattice/Scrollwork |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 4127 Coral Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics F300-116
$90.90Original price was: $90.90.$69.90Current price is: $69.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2808 Oyster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2594 Paisley Sand
$92.20Original price was: $92.20.$70.90Current price is: $70.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2811 Powder
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2294 Cotton
$98.70Original price was: $98.70.$75.90Current price is: $75.90. Add to cart
