See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Blue upholstery Fabric
- KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 35812-5
KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 35812-5
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 35812-5 fabric. Crafted in India, this fabric comprises Cotton – 100% Furniture Grade 29 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Geometric pattern makes it ideal for Multipurpose. Dimensions include a width of 51.5 in (130.81 cm), a vertical repeat of 3.5 in (8.89 cm), and a horizontal repeat of 3 in (7.62 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating 1. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 2 – 3 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$155.87 Original price was: $155.87.$119.90Current price is: $119.90.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
14 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 3.5 in (8.89 cm) |
| Horizontal Repeat | 3 in (7.62 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Weeks |
| Composition | Cotton – 100% |
| Furniture Grade | 29 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck – 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 5801 Port Plaid
$76.60Original price was: $76.60.$58.90Current price is: $58.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3039 Jewel
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D101 Brick Plaid
$70.10Original price was: $70.10.$53.90Current price is: $53.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3035 Confetti
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D1422 Fiesta Stripe
$77.90Original price was: $77.90.$59.90Current price is: $59.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2071 Fawn
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart

