See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 36132-51
KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 36132-51
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 36132-51 fabric. Crafted in India, this fabric comprises Cotton – 50%, Polyester – 50% Furniture Grade 34 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Small Scale pattern makes it ideal for Multipurpose. Dimensions include a width of 52 in (132.08 cm), a vertical repeat of 1.2 in (3.05 cm), and a horizontal repeat of 1.1 in (2.79 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating 1. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 2 – 3 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$201.37 Original price was: $201.37.$154.90Current price is: $154.90.
Per Yard
27 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 1.2 in (3.05 cm) |
| Horizontal Repeat | 1.1 in (2.79 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Weeks |
| Composition | Cotton – 50%, Polyester – 50% |
| Furniture Grade | 34 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh – 51,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Small Scale |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2655 Cloud
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4125 Rose Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2633 Coconut
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2235 Snow
$103.90Original price was: $103.90.$79.90Current price is: $79.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D180 Moonstone Lattice
$64.90Original price was: $64.90.$49.90Current price is: $49.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10460-07
$87.00Original price was: $87.00.$66.90Current price is: $66.90. Add to cart


