See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 4298-101
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 4298-101 fabric. Crafted in Turkiye Notes For Drapery Use, this fabric comprises Polyester – 100% Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Geometric, Modern pattern makes it ideal for Drapery. Dimensions include a width of 118 in (299.72 cm), a vertical repeat of 2.19 in (5.56 cm), and a horizontal repeat of 1.57 in (3.99 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating safety standards. Railroaded: Yes. Typical delivery time if not in stock is approximately 2 – 3 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$168.87 Original price was: $168.87.$129.90Current price is: $129.90.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
33 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 118 in (299.72 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2.19 in (5.56 cm) |
| Horizontal Repeat | 1.57 in (3.99 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | Sheer |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Notes | For Drapery Use |
| Railroaded | Yes |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Weeks |
| Composition | Polyester – 100% |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Pattern | Geometric, Modern |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| NFPA-701 | Y |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2873 Cotton
$93.50Original price was: $93.50.$71.90Current price is: $71.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2855 Alabaster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4139 Coral Diamond
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2235 Snow
$103.90Original price was: $103.90.$79.90Current price is: $79.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D180 Moonstone Lattice
$64.90Original price was: $64.90.$49.90Current price is: $49.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2808 Oyster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart
