See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 4936-16
KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 4936-16
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET BASICS KRAVET BASICS – 4936-16 fabric. Crafted in India Notes For Drapery Use Only, this fabric comprises Cotton – 60%, Polyester – 40% and features a refined luxurious finish. The captivating Diamond pattern makes it ideal for Drapery. Dimensions include a width of 56.6 in (143.76 cm), a vertical repeat of 6.29 in (15.98 cm), and a horizontal repeat of 5.39 in (13.69 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating 1. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 2 – 3 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$114.27 Original price was: $114.27.$87.90Current price is: $87.90.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
52 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 56.6 in (143.76 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6.29 in (15.98 cm) |
| Horizontal Repeat | 5.39 in (13.69 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | Embroidery, Sheer |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | For Drapery Use Only |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Weeks |
| Composition | Cotton – 60%, Polyester – 40% |
Performance Characteristics
| Pattern | Diamond |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2855 Alabaster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4125 Rose Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2873 Cotton
$93.50Original price was: $93.50.$71.90Current price is: $71.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2274 Cream
$98.70Original price was: $98.70.$75.90Current price is: $75.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4143 Coral Vine
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2808 Oyster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart
