See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
KRAVET BASICS SHEER OUTLOOK KRAVET BASICS – 90038-1101
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET BASICS SHEER OUTLOOK KRAVET BASICS – 90038-1101 fabric from the Sheer Outlook collection. Crafted in Turkiye, this fabric comprises Polyester Fr – 100% Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Abstract pattern makes it ideal for Drapery. Dimensions include a width of 104 in (264.16 cm), a vertical repeat of 7.88 in (20.02 cm), and a horizontal repeat of 5.75 in (14.61 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating N. Railroaded: Yes. Typical delivery time if not in stock is approximately 2 – 3 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$153.27 Original price was: $153.27.$117.90Current price is: $117.90.
Per Yard
45 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 104 in (264.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 7.88 in (20.02 cm) |
| Horizontal Repeat | 5.75 in (14.61 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Collection | Sheer Outlook |
| Type | Embroidery, Sheer |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Finish | Washed |
| Railroaded | Yes |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Weeks |
| Composition | Polyester Fr – 100% |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Pattern | Abstract |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| NFPA-701 | Y |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics F300-116
$90.90Original price was: $90.90.$69.90Current price is: $69.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4125 Rose Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2524 Linen
$75.30Original price was: $75.30.$57.90Current price is: $57.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4139 Coral Diamond
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10460-07
$87.00Original price was: $87.00.$66.90Current price is: $66.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2529 Ivory
$75.30Original price was: $75.30.$57.90Current price is: $57.90. Add to cart

