See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
KRAVET CONTRACT ELEVATED – PARCHMENT
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET CONTRACT ELEVATED – PARCHMENT fabric. Crafted in Turkiye Notes For Drapery Use Only., this fabric comprises Polyester – 100% Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Geometric pattern makes it ideal for Drapery. Dimensions include a width of 118 in (299.72 cm), a vertical repeat of 7.5 in (19.05 cm), and a horizontal repeat of 7.5 in (19.05 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating N. Railroaded: Yes. Typical delivery time if not in stock is approximately 2 – 3 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$122.07 Original price was: $122.07.$93.90Current price is: $93.90.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
27 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 118 in (299.72 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 7.5 in (19.05 cm) |
| Horizontal Repeat | 7.5 in (19.05 cm) |
| Brand | Kravet Contract |
| Type | Sheer |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Notes | For Drapery Use Only. |
| Railroaded | Yes |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Weeks |
| Composition | Polyester – 100% |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Pattern | Geometric |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| NFPA-701 | Y |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2655 Cloud
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4123 Coral
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D180 Moonstone Lattice
$64.90Original price was: $64.90.$49.90Current price is: $49.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2524 Linen
$75.30Original price was: $75.30.$57.90Current price is: $57.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4145 Rose Vine
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2817 Eggshell
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart
