You are here:
- Home
- KRAVET COUTURE JOSEPHINE MUNSEY PORTFOLIO II
- KRAVET COUTURE JOSEPHINE MUNSEY PORTFOLIO II PALM STRIPE – 11 WALLPAPER
KRAVET COUTURE JOSEPHINE MUNSEY PORTFOLIO II PALM STRIPE – 11 WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$546.00 Original price was: $546.00.$420.00Current price is: $420.00.
Per Roll
1 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Couture |
|---|---|
| Collection | Portfolio Ii |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Josephine Munsey |
| Notes | Col: Clarke White |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 48.6%, Binder – 18.2%, Mineral Fillers – 16.9%, Polyester – 16%, Other – .3% |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
| Vertical Repeat | 20.8 in (52.83 cm) |
| Horizontal Repeat | 20.5 in (52.07 cm) |
| Wallcovering Area | 56.38 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Stripes |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: gray, Gray Wallpaper, Kravet, KRAVET COUTURE JOSEPHINE MUNSEY PORTFOLIO II, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: JMW1015.11.0
Tags: gray Gray Wallpaper Kravet KRAVET COUTURE JOSEPHINE MUNSEY PORTFOLIO II Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics CORDA 45 Elephant$73.00Original price was: $73.00.$56.15Current price is: $56.15. -
United Fabrics LUSH 50 Moonrock$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics DART 61 Pewter$115.67Original price was: $115.67.$88.98Current price is: $88.98.
