You are here:
- Home
- KRAVET COUTURE LINHERR HOLLINGSWORTH BOHEME II
- KRAVET COUTURE LINHERR HOLLINGSWORTH BOHEME II PUKA – MINK WALLPAPER
KRAVET COUTURE LINHERR HOLLINGSWORTH BOHEME II PUKA – MINK WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,937.00 Original price was: $1,937.00.$1,490.00Current price is: $1,490.00.
Per Roll
8 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Couture |
|---|---|
| Collection | Boheme II |
| Type | Grasscloth, Print |
| Country of Manufacture | Made In Austria |
| General Delivery If Not In Stock | 14 – 15 Weeks |
| Finish | Paper Backed, Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Linherr Hollingsworth |
| Notes | Varied Color & Slubs Naturally Inherent |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Sisal – 100% |
| Width | 33.86 in (86 cm) |
| Vertical Repeat | 20.47 in (51.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 33.86 in (86 cm) |
| Wallcovering Area | 93.12 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Metallic |
| Cleaning Code | X-Vacuum Or Brush Only |
Certification Letters
Sample Books
Categories: gray, Gray Wallpaper, Kravet, KRAVET COUTURE LINHERR HOLLINGSWORTH BOHEME II, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: W3572.8.0
Tags: gray Gray Wallpaper Kravet KRAVET COUTURE LINHERR HOLLINGSWORTH BOHEME II Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics STIPPLE 40 Iridescent$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90. -
United Fabrics TIDBIT 39 Fossil$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90. -
United Fabrics LUSH 88 Thunder Cloud$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28.
