KRAVET COUTURE MODERN LUXE WALLCOVERING LEAF PAPERWEAVE – SILVER WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$712.40 Original price was: $712.40.$548.00Current price is: $548.00.
Per Roll
14 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Couture |
|---|---|
| Collection | Modern Luxe Wallcovering |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 5 – 6 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Note | Priced And Sold By The 9 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 25.25 in (64.14 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Wallcovering Area | 60.75 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Botanical & Floral, Tropical |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: gray, Gray Wallpaper, Kravet, KRAVET COUTURE MODERN LUXE WALLCOVERING, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: W3833.11.0
Tags: gray Gray Wallpaper Kravet KRAVET COUTURE MODERN LUXE WALLCOVERING Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LUSH 71 Rum Raisin$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics SCOUT 15 Barley$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48. -
United Fabrics CHARMER Pebble 42111-0003$91.29Original price was: $91.29.$70.23Current price is: $70.23.
