You are here:
- Home
- KRAVET DESIGN CANDICE OLSON
- KRAVET DESIGN CANDICE OLSON KRAVET DESIGN – W3592-841 WALLPAPER
KRAVET DESIGN CANDICE OLSON KRAVET DESIGN – W3592-841 WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$231.27 Original price was: $231.27.$177.90Current price is: $177.90.
Per Roll
139 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Candice Olson |
| Note | Priced And Sold By The 9 Yard Roll |
| Composition | Non Woven – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 25.25 in (64.14 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Halfdrop | 12.625 in (32.07 cm) |
| Wallcovering Area | 60.75 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Metallic, Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: gray, Gray Wallpaper, Kravet, KRAVET DESIGN CANDICE OLSON, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: W3592.841.0
Tags: gray Gray Wallpaper Kravet KRAVET DESIGN CANDICE OLSON Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LUSH 50 Moonrock$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics CHARMER Pebble 42111-0003$91.29Original price was: $91.29.$70.23Current price is: $70.23. -
United Fabrics DOROTHY 15 Drizzle$83.98Original price was: $83.98.$64.60Current price is: $64.60.
