KRAVET DESIGN CANDICE OLSON KRAVET DESIGN – W3599-15 WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$194.87 Original price was: $194.87.$149.90Current price is: $149.90.
Per Roll
2 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Candice Olson |
| Notes | Priced By S/R, Sold By Dbl Roll |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
| Vertical Repeat | 24 in (60.96 cm) |
| Horizontal Repeat | 20.5 in (52.07 cm) |
| Wallcovering Area | 56.38 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, gray, Gray Wallpaper, Kravet, KRAVET DESIGN CANDICE OLSON, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: W3599.15.0
Tags: beige Beige Wallpaper gray Gray Wallpaper Kravet KRAVET DESIGN CANDICE OLSON Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LUSH 50 Moonrock$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics HOMESPUN 06 Biscuit$73.00Original price was: $73.00.$56.15Current price is: $56.15. -
United Fabrics DART 61 Pewter$115.67Original price was: $115.67.$88.98Current price is: $88.98.
