See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Blue upholstery Fabric
- KRAVET DESIGN CANDICE OLSON NEW ZUMA – SEA
KRAVET DESIGN CANDICE OLSON NEW ZUMA – SEA
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET DESIGN CANDICE OLSON NEW ZUMA – SEA fabric. Crafted in India, this fabric comprises Polyester – 50%, Cotton – 30%, Viscose – 20% Furniture Grade 24 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Modern pattern makes it ideal for Upholstery. Dimensions include a width of 54.2 in (137.67 cm), a vertical repeat of 6.29 in (15.98 cm), and a horizontal repeat of 6.88 in (17.48 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating 1. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 18 – 19 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$286.00 Original price was: $286.00.$220.00Current price is: $220.00.
Per Yard
1 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54.2 in (137.67 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6.29 in (15.98 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.88 in (17.48 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Candice Olson |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Kravet Soil & Stain Release Finish |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 18 – 19 Weeks |
| Composition | Polyester – 50%, Cotton – 30%, Viscose – 20% |
| Furniture Grade | 24 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D101 Brick Plaid
$70.10Original price was: $70.10.$53.90Current price is: $53.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2758 Fiesta
$67.50Original price was: $67.50.$51.90Current price is: $51.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3039 Jewel
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D1422 Fiesta Stripe
$77.90Original price was: $77.90.$59.90Current price is: $59.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3326 Fiesta
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3035 Confetti
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart

