See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Black Upholstery Fabric
- Kravet Design Designer Barclay Butera MURAL VELVET – JAVA
Kravet Design Designer Barclay Butera MURAL VELVET – JAVA
Experience the premium quality of Kravet Design Designer Barclay Butera MURAL VELVET – JAVA, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 54.25 in and a vertical repeat of 17.5 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the Sagamore collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In Belgium, the Sheared, Steamed finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Front, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of 1 Martindale – 40,000 Cycles. Featuring a distinctive Geometric, Modern pattern, it is designed for Upholstery applications. With a cleaning code of S-Solvent Or Dry Cleaning Product, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of High Durability UFAC N CPSC Flammability Requirements and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$417.60 Original price was: $417.60.$348.00Current price is: $348.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
48 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54.25 in (137.8 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 17.5 in (44.45 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.5 in (69.85 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Barclay Butera |
| Collection | Sagamore |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Sheared, Steamed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 – 16 Weeks |
| Composition | Front: Viscose – 100%; Back: Viscose – 81%, Polyester – 19% |
| Furniture Grade | 43 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 40,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics CB800-254
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D1684 Tahiti
$75.30Original price was: $75.30.$57.90Current price is: $57.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 5711 Chateau Phoenix
$80.50Original price was: $80.50.$61.90Current price is: $61.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D1660 Monterey
$66.20Original price was: $66.20.$50.90Current price is: $50.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10640-02
$113.00Original price was: $113.00.$86.90Current price is: $86.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20420-01
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart

