See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Black Upholstery Fabric
- Kravet Design KRAVET DESIGN – 37081-8
Kravet Design KRAVET DESIGN – 37081-8
Experience the premium quality of Kravet Design KRAVET DESIGN – 37081-8, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 54 in and a vertical repeat of 22 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the Modern Velvets collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In India Notes Face To Face Velvet, the finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Viscose – 55%, Cotton – 27%, Polyester – 18%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of 1 Wyzenbeek Cotton Duck – 30,000 Double Rubs. Featuring a distinctive Abstract, Geometric pattern, it is designed for Upholstery applications. With a cleaning code of S-Solvent Or Dry Cleaning Product, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of High Durability UFAC 1 Certification Letters AB2998 FLAME RETARDANT CHEMICALS UFAC PROPOSITION 65 COUNTRY OF ORIGIN and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$238.80 Original price was: $238.80.$199.00Current price is: $199.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
95 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 22 in (55.88 cm) |
| Horizontal Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Collection | Modern Velvets |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | Face To Face Velvet |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 21 – 22 Weeks |
| Composition | Viscose – 55%, Cotton – 27%, Polyester – 18% |
| Furniture Grade | 17 |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck – 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Abstract, Geometric |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 20510-03
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10640-02
$113.00Original price was: $113.00.$86.90Current price is: $86.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2730 Flamingo
$67.50Original price was: $67.50.$51.90Current price is: $51.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10023-03
$118.20Original price was: $118.20.$90.90Current price is: $90.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20420-01
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2731 Night
$67.50Original price was: $67.50.$51.90Current price is: $51.90. Add to cart
