See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Blue upholstery Fabric
- KRAVET DESIGN LIVORNO – CAPRI
KRAVET DESIGN LIVORNO – CAPRI
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET DESIGN LIVORNO – CAPRI fabric. Crafted in United States, this fabric comprises Cotton – 59%, Rayon – 41% Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Geometric, Modern pattern makes it ideal for Upholstery. Dimensions include a width of 57.5 in (146.05 cm), a vertical repeat of 2 in (5.08 cm), and a horizontal repeat of 2.5 in (6.35 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating 1. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 5 – 6 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$280.80 Original price was: $280.80.$216.00Current price is: $216.00.
Per Yard
23 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 57.5 in (146.05 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2 in (5.08 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.5 in (6.35 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Jacquards |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Acrylic Backed, Kravet Soil & Stain Release Finish |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 5 – 6 Weeks |
| Composition | Cotton – 59%, Rayon – 41% |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck – 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 1982 Heather Heirloom
$72.70Original price was: $72.70.$55.90Current price is: $55.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20490-03
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3326 Fiesta
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3039 Jewel
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3035 Confetti
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10810-02
$81.80Original price was: $81.80.$62.90Current price is: $62.90. Add to cart




