See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
Kravet Design LIVORNO – LICORICE
Experience the premium quality of Kravet Design LIVORNO – LICORICE, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 57.5 in and a vertical repeat of 2 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In United States, the Acrylic Backed, Kravet Soil & Stain Release finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Cotton – 59%, Rayon – 41%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of 1 Wyzenbeek Cotton Duck – 30,000 Double Rubs. Featuring a distinctive Geometric, Small Scale pattern, it is designed for Upholstery applications. With a cleaning code of S-Solvent Or Dry Cleaning Product, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of High Durability UFAC 1 CPSC Flammability Requirements and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$280.80 Original price was: $280.80.$216.00Current price is: $216.00.
Per Yard
5 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 57.5 in (146.05 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2 in (5.08 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.5 in (6.35 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Jacquards |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Acrylic Backed, Kravet Soil & Stain Release Finish |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 5 – 6 Weeks |
| Composition | Cotton – 59%, Rayon – 41% |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck – 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Small Scale |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D950 Venice
$66.20Original price was: $66.20.$50.90Current price is: $50.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D1660 Monterey
$66.20Original price was: $66.20.$50.90Current price is: $50.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 5716 Chateau Santa Fe
$80.50Original price was: $80.50.$61.90Current price is: $61.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 6941 Shadow
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3060 Midnight
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20510-03
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart




