See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- KRAVET DESIGN THOM FILICIA TARMAC – VAPOR
KRAVET DESIGN THOM FILICIA TARMAC – VAPOR
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET DESIGN THOM FILICIA TARMAC – VAPOR fabric. Crafted in India, this fabric comprises Polyester – 70%, Cotton – 30% Furniture Grade 18 Performance ACT Symbols and features a refined Embroidered finish. The captivating Modern pattern makes it ideal for Multipurpose. Dimensions include a width of 51 in (129.54 cm), a vertical repeat of 11 in (27.94 cm), and a horizontal repeat of 12.5 in (31.75 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating safety standards. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 19 – 20 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$230.10 Original price was: $230.10.$177.00Current price is: $177.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
30 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 51 in (129.54 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 11 in (27.94 cm) |
| Horizontal Repeat | 12.5 in (31.75 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Thom Filicia |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Notes | For Drapery And Decorative Use Only |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 19 – 20 Weeks |
| Composition | Polyester – 70%, Cotton – 30% |
| Furniture Grade | 18 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 2 | Wyzenbeek Cotton Duck – 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2594 Paisley Sand
$92.20Original price was: $92.20.$70.90Current price is: $70.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2294 Cotton
$98.70Original price was: $98.70.$75.90Current price is: $75.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4145 Rose Vine
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2261 Parchment
$103.90Original price was: $103.90.$79.90Current price is: $79.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2655 Cloud
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4143 Coral Vine
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart

