See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- KRAVET SMART KRAVET SMART – 34311-523
KRAVET SMART KRAVET SMART – 34311-523
Enhance your interior spaces with the elegant KRAVET SMART KRAVET SMART – 34311-523 fabric. Crafted in United States, this fabric comprises Recycled Cotton – 61%, Polyester – 39% Furniture Grade 5 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Geometric, Small Scale pattern makes it ideal for Upholstery. Dimensions include a width of 56.5 in (143.51 cm), a vertical repeat of 1 in (2.54 cm), and a horizontal repeat of 1 in (2.54 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating 1. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 5 – 6 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$116.87 Original price was: $116.87.$89.90Current price is: $89.90.
Per Yard
71 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 56.5 in (143.51 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 1 in (2.54 cm) |
| Horizontal Repeat | 1 in (2.54 cm) |
| Brand | Kravet Smart |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Kravet Soil & Stain Release Finish, Latex Backed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 5 – 6 Weeks |
| Composition | Recycled Cotton – 61%, Polyester – 39% |
| Furniture Grade | 5 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() ![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck – 33,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Small Scale |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2261 Parchment
$103.90Original price was: $103.90.$79.90Current price is: $79.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4145 Rose Vine
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2811 Powder
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2274 Cream
$98.70Original price was: $98.70.$75.90Current price is: $75.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4125 Rose Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2294 Cotton
$98.70Original price was: $98.70.$75.90Current price is: $75.90. Add to cart



