You are here:
- Home
- Gray Wallpaper
- LEE JOFA AERIN WALLPAPERS MARCEL – SILVER WALLPAPER
LEE JOFA AERIN WALLPAPERS MARCEL – SILVER WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$647.40 Original price was: $647.40.$498.00Current price is: $498.00.
Per Roll
4 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Collection | Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 9 – 10 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Designer | Aerin |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 10.5 in (26.67 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Wallcovering Area | 67.50 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, gray, Gray Wallpaper, Kravet, LEE JOFA AERIN WALLPAPERS, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: P2016108.11.0
Tags: beige Beige Wallpaper gray Gray Wallpaper Kravet LEE JOFA AERIN WALLPAPERS Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics DOROTHY 15 Drizzle$83.98Original price was: $83.98.$64.60Current price is: $64.60. -
United Fabrics SHIFT 47 Lightning$91.29Original price was: $91.29.$70.23Current price is: $70.23. -
United Fabrics DARCY 72 Tinsmith$70.56Original price was: $70.56.$54.28Current price is: $54.28.
