See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- LEE JOFA ALTURAS – NAVY
LEE JOFA ALTURAS – NAVY
Enhance your interior spaces with the elegant LEE JOFA ALTURAS – NAVY fabric. Crafted in United States Notes Performance Indoor/Outdoor, this fabric comprises Solution Dyed Acrylic – 100% Furniture Grade 37 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Texture pattern makes it ideal for Upholstery. Dimensions include a width of 54 in (137.16 cm), a vertical repeat of .5 in (1.27 cm), and a horizontal repeat of .5 in (1.27 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘standard care’, and it adheres to UFAC rating safety standards. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 10 – 11 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$384.80 Original price was: $384.80.$296.00Current price is: $296.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
18 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | .5 in (1.27 cm) |
| Horizontal Repeat | .5 in (1.27 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Type | Indoor / Outdoor, Weave |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Notes | Performance Indoor/Outdoor |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 10 – 11 Weeks |
| Composition | Solution Dyed Acrylic – 100% |
| Furniture Grade | 37 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck – 24,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | W-Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability, Indoor/Outdoor |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2817 Eggshell
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D180 Moonstone Lattice
$64.90Original price was: $64.90.$49.90Current price is: $49.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4123 Coral
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4127 Coral Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2855 Alabaster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2274 Cream
$98.70Original price was: $98.70.$75.90Current price is: $75.90. Add to cart

