You are here:
- Home
- Gray Wallpaper
- LEE JOFA ANTLERS PAPER – NAVY WALLPAPER
LEE JOFA ANTLERS PAPER – NAVY WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$712.40 Original price was: $712.40.$548.00Current price is: $548.00.
Per Roll
3 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 9 – 10 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Print # 2009143-50 |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 32.25 in (81.92 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Halfdrop | 16.125 in (40.96 cm) |
| Wallcovering Area | 67.50 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: blue, Blue Wallpaper, gray, Gray Wallpaper, Kravet, Lee Jofa, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: P2017102.50.0
Tags: blue Blue Wallpaper gray Gray Wallpaper Kravet Lee Jofa Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics NUANCE Dove 400000-0004$64.48Original price was: $64.48.$49.60Current price is: $49.60. -
United Fabrics AZMIR 34 Mixed Metal$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40. -
United Fabrics DOROTHY 15 Drizzle$83.98Original price was: $83.98.$64.60Current price is: $64.60.
