See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
LEE JOFA AVONDALE AVONDALE PRINT – RUBY/SPICE
Enhance your interior spaces with the elegant LEE JOFA AVONDALE AVONDALE PRINT – RUBY/SPICE fabric from the Avondale collection. Crafted in Italy, this fabric comprises Cotton – 49%, Viscose – 46%, Polyester – 5% Furniture Grade 0 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Botanical & Floral pattern makes it ideal for Multipurpose. Dimensions include a width of 52 in (132.08 cm), a vertical repeat of 26.4 in (67.06 cm), and a horizontal repeat of 26.2 in (66.55 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating safety standards. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 10 – 11 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$452.40 Original price was: $452.40.$348.00Current price is: $348.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
102 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 26.4 in (67.06 cm) |
| Horizontal Repeat | 26.2 in (66.55 cm) |
| Halfdrop | 12.8 in (32.51 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Collection | Avondale |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 10 – 11 Weeks |
| Composition | Cotton – 49%, Viscose – 46%, Polyester – 5% |
| Furniture Grade | 0 |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 4145 Rose Vine
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2855 Alabaster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4127 Coral Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10460-07
$87.00Original price was: $87.00.$66.90Current price is: $66.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2524 Linen
$75.30Original price was: $75.30.$57.90Current price is: $57.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2655 Cloud
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart
