See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
Lee Jofa CALLOW VELVET – UMBER
Experience the premium quality of Lee Jofa CALLOW VELVET – UMBER, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 54.33 in and a vertical repeat of 16.54 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the Harlington Velvets collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In Belgium, the finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Viscose – 69%, Polyester – 22%, Cotton – 9%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of 1 Martindale – 40,000 Cycles. Featuring a distinctive Modern pattern, it is designed for Upholstery applications. With a cleaning code of S-Solvent Or Dry Cleaning Product, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of High Durability UFAC N and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$475.20 Original price was: $475.20.$396.00Current price is: $396.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
11 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54.33 in (138 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 16.54 in (42.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.89 in (17.5 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Collection | Harlington Velvets |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 13 – 14 Weeks |
| Composition | Viscose – 69%, Polyester – 22%, Cotton – 9% |
| Furniture Grade | 46 |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 40,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2730 Flamingo
$67.50Original price was: $67.50.$51.90Current price is: $51.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 3680 Aztec
$66.20Original price was: $66.20.$50.90Current price is: $50.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2945 Tuscan Sun
$100.00Original price was: $100.00.$76.90Current price is: $76.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10023-03
$118.20Original price was: $118.20.$90.90Current price is: $90.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3034 Harvest
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 5711 Chateau Phoenix
$80.50Original price was: $80.50.$61.90Current price is: $61.90. Add to cart
