You are here:
- Home
- Blue Wallpaper
- LEE JOFA CARRIER AND COMPANY CARRIER AND COMPANY BENSON STRIPE WP – INK WALLPAPER
LEE JOFA CARRIER AND COMPANY CARRIER AND COMPANY BENSON STRIPE WP – INK WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$845.00 Original price was: $845.00.$650.00Current price is: $650.00.
Per Roll
23 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Collection | Carrier And Company |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Carrier And Company |
| Notes | Coordinating Prints 2019151 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 45%, Binder – 20%, Mineral Fillers – 20%, Polyester – 15% |
| Width | 27.5 in (69.85 cm) |
| Vertical Repeat | 6.61 in (16.79 cm) |
| Horizontal Repeat | 9.2 in (23.37 cm) |
| Wallcovering Area | 75.63 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Stripes |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: blue, Blue Wallpaper, gray, Gray Wallpaper, Kravet, LEE JOFA CARRIER AND COMPANY CARRIER AND COMPANY, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: P2019105.50.0
Tags: blue Blue Wallpaper gray Gray Wallpaper Kravet LEE JOFA CARRIER AND COMPANY CARRIER AND COMPANY Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics HOMESPUN 06 Biscuit$73.00Original price was: $73.00.$56.15Current price is: $56.15. -
United Fabrics FINLEY 29 Birch$79.11Original price was: $79.11.$60.85Current price is: $60.85. -
United Fabrics SCOUT 15 Barley$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48.
