LEE JOFA LEE JOFA 200 WALLCOVERING ALTHEA PAPER – STONE WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$842.40 Original price was: $842.40.$648.00Current price is: $648.00.
Per Roll
17 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Collection | Lee Jofa 200 Wallcovering |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 13 – 14 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Fabric 2023117 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27.5 in (69.85 cm) |
| Vertical Repeat | 33.25 in (84.46 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.5 in (69.85 cm) |
| Wallcovering Area | 75.63 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: gray, Gray Wallpaper, Kravet, LEE JOFA LEE JOFA 200 WALLCOVERING, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P2023116.1611.0
Tags: gray Gray Wallpaper Kravet LEE JOFA LEE JOFA 200 WALLCOVERING Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LUSH 16 Cremini$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics DOROTHY 15 Drizzle$83.98Original price was: $83.98.$64.60Current price is: $64.60. -
United Fabrics JULIET 20 Beachcomber$115.67Original price was: $115.67.$88.98Current price is: $88.98.
