You are here:
- Home
- Gray Wallpaper
- LEE JOFA MANOR HOUSE WALLPAPER TAPLOW PAPER – SEA MIST WALLPAPER
LEE JOFA MANOR HOUSE WALLPAPER TAPLOW PAPER – SEA MIST WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$852.80 Original price was: $852.80.$656.00Current price is: $656.00.
Per Roll
1 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Collection | Manor House Wallpaper |
| Type | Murals / Panels, Print |
| Country of Manufacture | Made In Austria |
| General Delivery If Not In Stock | 14 – 15 Weeks |
| Finish | Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | 10 Mt Rl Contains A+B Panel W Cut Line;Each Panel Is 26.85in Wide X 5 Mts Long;Coordinating Print 2019114;Priced & Sold Continuous Rl A+B Panel |
| Composition | Pulp – 80%, Polyester – 20% |
| Width | 53.7 in (136.4 cm) |
| Vertical Repeat | 31.5 in (80.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 36 in (91.44 cm) |
| Halfdrop | 18 in (45.72 cm) |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Abstract |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: gray, Gray Wallpaper, Kravet, LEE JOFA MANOR HOUSE WALLPAPER, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: P2019103.135.0
Tags: gray Gray Wallpaper Kravet LEE JOFA MANOR HOUSE WALLPAPER Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LUSH 50 Moonrock$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics CHARMER Pebble 42111-0003$91.29Original price was: $91.29.$70.23Current price is: $70.23. -
United Fabrics VIDA 53 Mica$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90.
