You are here:
- Home
- Wallcoverings
- LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS CHANNELS PAPER – PERIWINKLE OAT WALLPAPER
LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS CHANNELS PAPER – PERIWINKLE OAT WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,216.80 Original price was: $1,216.80.$936.00Current price is: $936.00.
Per Roll
42 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa Modern |
|---|---|
| Collection | Wallpapers |
| Type | Murals / Panels |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 9 – 10 Weeks |
| Finish | Untrimmed |
| Designer | Kelly Wearstler |
| Notes | Priced & Sold As A Set-2 Rls @ 5yd X 27.5;Follow Hanging Instructions. Liner Req |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 55 in (139.7 cm) |
| Vertical Repeat | 41.25 in (104.78 cm) |
| Horizontal Repeat | 55 in (139.7 cm) |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
California Residents: Proposition 65 warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including Vinyl Chloride which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, gray, Gray Wallpaper, Kravet, LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: GWP-3302.516 NEW.0
Tags: beige Beige Wallpaper gray Gray Wallpaper Kravet LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics CORDA 45 Elephant$73.00Original price was: $73.00.$56.15Current price is: $56.15. -
United Fabrics DART 61 Pewter$115.67Original price was: $115.67.$88.98Current price is: $88.98. -
United Fabrics LUSH 16 Cremini$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28.
