You are here:
- Home
- Gray Wallpaper
- LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS III BRINK PAPER – ARCTIC/CLOUD WALLPAPER
LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS III BRINK PAPER – ARCTIC/CLOUD WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$377.00 Original price was: $377.00.$290.00Current price is: $290.00.
Per Roll
10 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa Modern |
|---|---|
| Collection | Wallpapers III |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 9 – 10 Weeks |
| Finish | Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Kelly Wearstler |
| Notes | Priced By The Yd-Sold By The 10 Yd Roll |
| Composition | Front: Cellulose – 100%; Back: Cotton – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 32.5 in (82.55 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: gray, Gray Wallpaper, Kravet, LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS III, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: GWP-3703.511.0
Tags: gray Gray Wallpaper Kravet LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS III Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LUSH 71 Rum Raisin$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics CORDA 83 Shark$73.00Original price was: $73.00.$56.15Current price is: $56.15. -
United Fabrics SCOUT 15 Barley$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48.
