See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- LEE JOFA MODERN RHAPSODY TRITONE EMBROIDERY – SAGE
LEE JOFA MODERN RHAPSODY TRITONE EMBROIDERY – SAGE
Enhance your interior spaces with the elegant LEE JOFA MODERN RHAPSODY TRITONE EMBROIDERY – SAGE fabric from the Rhapsody collection. Crafted in India, this fabric comprises Linen – 37%, Polyester – 32%, Cotton – 31% Furniture Grade 51 and features a refined luxurious finish. The captivating Modern pattern makes it ideal for Multipurpose. Dimensions include a width of 49 in (124.46 cm), a vertical repeat of 12 in (30.48 cm), and a horizontal repeat of 25 in (63.5 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘W-Water Based Cleaners’, and it adheres to UFAC rating N. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 16 – 17 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$452.40 Original price was: $452.40.$348.00Current price is: $348.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
134 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 49 in (124.46 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 12 in (30.48 cm) |
| Horizontal Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Brand | Lee Jofa Modern |
| Collection | Rhapsody |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 – 17 Weeks |
| Composition | Linen – 37%, Polyester – 32%, Cotton – 31% |
| Furniture Grade | 51 |
Performance Characteristics
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | W-Water Based Cleaners |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 4127 Coral Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2873 Cotton
$93.50Original price was: $93.50.$71.90Current price is: $71.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics F300-116
$90.90Original price was: $90.90.$69.90Current price is: $69.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2855 Alabaster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4125 Rose Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4139 Coral Diamond
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart
