Sale!

LEE JOFA MODERN RHAPSODY WALLPAPER TWISTER PAPER – DENIM/AQUA WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,008.80 Original price was: $1,008.80.$776.00Current price is: $776.00.
Per Roll
1 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa Modern |
|---|---|
| Collection | Rhapsody Wallpaper |
| Country of Manufacture | Made In Austria |
| General Delivery If Not In Stock | 14 – 15 Weeks |
| Finish | Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Print Gwf-2735 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Pulp – 80%, Polyester – 20% |
| Width | 28.35 in (72.01 cm) |
| Vertical Repeat | 54.53 in (138.51 cm) |
| Horizontal Repeat | 28.35 in (72.01 cm) |
| Wallcovering Area | 77.96 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: gray, Gray Wallpaper, Kravet, LEE JOFA MODERN RHAPSODY WALLPAPER, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: GWP-3726.355.0
Tags: gray Gray Wallpaper Kravet LEE JOFA MODERN RHAPSODY WALLPAPER teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LUSH 16 Cremini$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics CORDA 83 Shark$73.00Original price was: $73.00.$56.15Current price is: $56.15. -
United Fabrics FINLEY 29 Birch$79.11Original price was: $79.11.$60.85Current price is: $60.85.