You are here:
- Home
- Wallcoverings
- LEE JOFA SARAH BARTHOLOMEW WALLPAPERS INDIENNES FLORAL WP – BERRY WALLPAPER
LEE JOFA SARAH BARTHOLOMEW WALLPAPERS INDIENNES FLORAL WP – BERRY WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,079.00 Original price was: $1,079.00.$830.00Current price is: $830.00.
Per Roll
22 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Collection | Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Sarah Bartholomew |
| Notes | Coordinating Print 2022108 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Wood Pulp – 45%, Binder – 20%, Mineral Fillers – 20%, Polyester – 15% |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Vertical Repeat | 43.8 in (111.25 cm) |
| Horizontal Repeat | 36 in (91.44 cm) |
| Wallcovering Area | 99.00 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, gray, Gray Wallpaper, Kravet, LEE JOFA SARAH BARTHOLOMEW WALLPAPERS, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P2022112.195.0
Tags: beige Beige Wallpaper gray Gray Wallpaper Kravet LEE JOFA SARAH BARTHOLOMEW WALLPAPERS Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics NUANCE Dove 400000-0004$64.48Original price was: $64.48.$49.60Current price is: $49.60. -
United Fabrics PLAY Mushroom 40616-0005$48.62Original price was: $48.62.$37.40Current price is: $37.40. -
United Fabrics DART 61 Pewter$115.67Original price was: $115.67.$88.98Current price is: $88.98.
