LEE JOFA SUZANNE KASLER INTERIORS THE RIVIERA COLLECTION ST TROPEZ WP – NAVY/MARINE WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,206.40 Original price was: $1,206.40.$928.00Current price is: $928.00.
Per Roll
3 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Collection | The Riviera Collection |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| General Delivery If Not In Stock | 14 – 15 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Suzanne Kasler Interiors |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 60%, Polyester – 24%, Mineral Fillers – 12%, Binder – 4% |
| Width | 26.75 in (67.95 cm) |
| Vertical Repeat | 37.8 in (96.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 26.77 in (68 cm) |
| Halfdrop | 18.9 in (48.01 cm) |
| Wallcovering Area | 66.88 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Novelty |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: gray, Gray Wallpaper, Kravet, LEE JOFA SUZANNE KASLER INTERIORS THE RIVIERA COLLECTION, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P2018109.505.0
Tags: gray Gray Wallpaper Kravet LEE JOFA SUZANNE KASLER INTERIORS THE RIVIERA COLLECTION Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics CHARMER Pebble 42111-0003$91.29Original price was: $91.29.$70.23Current price is: $70.23. -
United Fabrics LUSH 71 Rum Raisin$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics SCOUT 15 Barley$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48.
