LEE JOFA VISBY PAPER – JUNIPER WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$611.00 Original price was: $611.00.$470.00Current price is: $470.00.
Per Roll
7 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 9 – 10 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 21.8 in (55.37 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Wallcovering Area | 67.50 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Global |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: Kravet, Lee Jofa, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P2017109.354.0 - Discontinued
Tags: Kravet Lee Jofa teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics FLETCHER 72 Puddle$85.18Original price was: $85.18.$65.53Current price is: $65.53. -
United Fabrics DOTTIE 71 Spritz$93.73Original price was: $93.73.$72.10Current price is: $72.10. -
United Fabrics WILDER 04 Abalone$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40.
