See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
United Fabrics HUBBLE 64 Palmetto
Enhance your decor with the United Fabrics HUBBLE 64 Palmetto, a fabric that brings refined style and durability to any project. This fabrics in HUBBLE is perfect for all your upholstery needs. Offering a durable yet soft texture, it’s ideal for creating custom furniture pieces, cushions, or even reupholstering your favorite chairs. Whether you’re updating your home or office decor, this versatile fabric brings timeless beauty and functionality to any room. Create stunning custom pieces with this durable and stylish fabrics in HUBBLE. Ideal for upholstery, cushions, and more, it provides both a soft texture and long-lasting wear. Perfect for giving any room a sophisticated touch.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$114.43 Original price was: $114.43.$88.03Current price is: $88.03.
Per Yard
35 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
The United Fabrics Hubble 64 Palmetto features a premium 56% Recycled Polyester 44% Polyester construction, offering reliable durability with 36,000 Double Rubs, suitable for regular residential use. This quality fabric composition provides easy care and fade resistance. Crypton® technology provides built-in stain, moisture, and odor resistance. At 10.1 oz./yd., this substantial fabric is designed for sophisticated interior upholstery. Proudly made in the USA as part of the Modern Chromatics collection. California Prop 65 compliant and PFAS-free for health-conscious homes. Perfect for furniture reupholstery, custom cushions, and designer projects where both style and performance matter.
Upholstery Fabric Specifications
| Application | Upholstery, Indoor |
|---|---|
| Content | 56% Recycled Polyester 44% Polyester |
| Backing | Acrylic |
| Finish / Topcoat | Crypton Home Soil & Stain Protection |
| Weight | 10.1 oz./yd. |
| Width | 54.000" |
| Fabric Shown | Railroaded |
| Origin | USA |
| Repeat Horizontal | 9.250" |
| Repeat Vertical | 14.500" |
Performance Characteristics
| Abrasion Resistance | 36,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pilling | Class 3 |
| Seam Slippage | Warp: 33 lbs / Weft: 45 lbs |
| Break Strength | Warp: 164 lbs / Weft: 181 lbs |
| Wet Crocking | Grade: 3 |
| Dry Crocking | Grade: 4 |
| Colorfastness to Light | Grade: 4 |
| Collection | 716: Modern Chromatics |
Flammability
- UFAC Class 1 CA Technical Bulletin 117-2013 NFPA 260 "Flammability" and any corresponding data refer to the typical performance in the tests indicated and should not be construed to imply the behavior of this or any other material under actual fire conditions.
Product Notes
- Antibacterial California AB-2998 Compliant Greenguard Gold Certified Prop 65 Compliant Inventory in Transition to PFAS Free
Related products
-
Sale!
United Fabrics ROTHKO 76 Stone Harbor
$141.25Original price was: $141.25.$108.65Current price is: $108.65. Add to cart -
Sale!
United Fabrics REVIVE Pewter 11500-0004
$88.86Original price was: $88.86.$68.35Current price is: $68.35. Add to cart -
Sale!
United Fabrics WOODSTOCK 30 Gingersnap
$119.31Original price was: $119.31.$91.78Current price is: $91.78. Add to cart -
Sale!
United Fabrics BOARDWALK 36 Empire
$160.75Original price was: $160.75.$123.65Current price is: $123.65. Add to cart -
Sale!
United Fabrics PADDINGTON 63 Pitch Black
$57.17Original price was: $57.17.$43.98Current price is: $43.98. Add to cart


