See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
United Fabrics KINFOLK 51 Malachite
Transform your home with the luxurious United Fabrics KINFOLK 51 Malachite, perfect for upholstery and other interior designs. This fabrics in KINFOLK is perfect for all your upholstery needs. Offering a durable yet soft texture, it’s ideal for creating custom furniture pieces, cushions, or even reupholstering your favorite chairs. Whether you’re updating your home or office decor, this versatile fabric brings timeless beauty and functionality to any room. Whether reupholstering a cherished chair or designing a new piece, this fabrics in KINFOLK offers a smooth, durable texture that’s perfect for both residential and commercial projects. The timeless beauty of this fabric complements any space.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$122.98 Original price was: $122.98.$94.60Current price is: $94.60.
Per Yard
57 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
The United Fabrics Kinfolk 51 Malachite features a premium 41% Polyester 35% Cotton 24% Recycled Polyester construction, offering good durability at 25,000 Double Rubs for light to moderate use applications. This quality fabric composition provides natural breathability and comfort. Crypton® technology provides built-in stain, moisture, and odor resistance. At 22.5 oz./yd., this substantial fabric is designed for sophisticated interior upholstery. Proudly made in the USA as part of the Color Trends: Woodland Trail collection. California Prop 65 compliant and PFAS-free for health-conscious homes. Perfect for furniture reupholstery, custom cushions, and designer projects where both style and performance matter.
Upholstery Fabric Specifications
| Application | Upholstery, Indoor |
|---|---|
| Content | 41% Polyester 35% Cotton 24% Recycled Polyester |
| Backing | Acrylic |
| Finish / Topcoat | Crypton Home Soil & Stain Protection |
| Weight | 22.5 oz./yd. |
| Width | 54.000" |
| Fabric Shown | Up the Roll |
| Origin | USA |
| Repeat Horizontal | 14.400" |
| Repeat Vertical | 13.500" |
Performance Characteristics
| Abrasion Resistance | 25,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pilling | Class 3 |
| Seam Slippage | Warp: 86 lbs / Weft: 95 lbs |
| Break Strength | Warp: 100 lbs / Weft: 100 lbs |
| Wet Crocking | Grade: 3 |
| Dry Crocking | Grade: 4 |
| Colorfastness to Light | Hours: 40 / Grade: 4 |
| Collection | 821: Color Trends: Woodland Trail |
Flammability
- CA Technical Bulletin 117-2013 NFPA 260 "Flammability" and any corresponding data refer to the typical performance in the tests indicated and should not be construed to imply the behavior of this or any other material under actual fire conditions.
Product Notes
- Antibacterial California AB-2998 Compliant Greenguard Gold Certified Prop 65 Compliant Inventory in Transition to PFAS Free
Related products
-
Sale!
United Fabrics LANE 69 Sunbaked
$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48. Add to cart -
Sale!
United Fabrics COSTA 94 Sun Dried
$154.67Original price was: $154.67.$118.98Current price is: $118.98. Add to cart -
Sale!
United Fabrics BUOY 52 Pebble Beach
$137.61Original price was: $137.61.$105.85Current price is: $105.85. Add to cart -
Sale!
United Fabrics PADDINGTON 63 Pitch Black
$57.17Original price was: $57.17.$43.98Current price is: $43.98. Add to cart -
Sale!
United Fabrics GIDEON 25 Copper
$81.54Original price was: $81.54.$62.73Current price is: $62.73. Add to cart -
Sale!
United Fabrics COACHELLA 77 Saffron
$90.06Original price was: $90.06.$69.28Current price is: $69.28. Add to cart


