See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Orange & Rust
- United Fabrics PIXEL 18 Electric Garden
United Fabrics PIXEL 18 Electric Garden
OrangeUnited Fabrics, PIXEL, 18 Electric Garden, Orange, Upholstery, Indoor, Orange, Crypton Home Soil/Stain Protection, Orange Upholstery Fabric, Orange & Rust, Upholstery, Indoor, 100% Polyester, Crypton Home Soil/Stain Protection, 100,000 Double Rubs18 Electric Garden
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$107.12 Original price was: $107.12.$82.40Current price is: $82.40.
Per Yard
79 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
The United Fabrics Pixel 18 Electric Garden features a premium 100% Polyester construction, offering exceptional durability with an impressive 100,000 Double Rubs rating, making it ideal for high-traffic commercial and residential applications. This quality fabric composition provides easy care and fade resistance. Crypton® technology provides built-in stain, moisture, and odor resistance. At 18.2 oz./yd., this substantial fabric is designed for sophisticated interior upholstery. Crafted in China as part of the Texture Library collection. PFAS-free for health-conscious homes and California Prop 65 compliant. Perfect for furniture reupholstery, custom cushions, and designer projects where both style and performance matter.
Upholstery Fabric Specifications
| Application | Upholstery, Indoor |
|---|---|
| Content | 100% Polyester |
| Backing | Acrylic |
| Finish / Topcoat | Crypton Home Soil & Stain Protection |
| Weight | 18.2 oz./yd. |
| Width | 54.000" |
| Fabric Shown | Up the Roll |
| Origin | China |
Performance Characteristics
| Abrasion Resistance | 100,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pilling | Class 3 |
| Seam Slippage | Warp: 56 lbs / Weft: 51.3 lbs |
| Break Strength | Warp: 130.9 lbs / Weft: 142 lbs |
| Wet Crocking | Grade: 4.5 |
| Dry Crocking | Grade: 4.5 |
| Colorfastness to Light | Grade: 3 – 4 |
| Collection | 623: Texture Library |
Flammability
- UFAC Class 1 CA Technical Bulletin 117-2013 NFPA 260 "Flammability" and any corresponding data refer to the typical performance in the tests indicated and should not be construed to imply the behavior of this or any other material under actual fire conditions.
Product Notes
- Antibacterial California AB-2998 Compliant PFAS Free Greenguard Gold Certified Prop 65 Compliant
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D3356 Bouquet
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2810 Scarlet
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3070 Merlot
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3051 Primrose
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2560 Scarlet
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB700-463
$79.20Original price was: $79.20.$60.90Current price is: $60.90. Add to cart