See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
United Fabrics SORELLO 42 Garland
Upgrade your furniture with the timeless appeal of United Fabrics SORELLO 42 Garland, an excellent choice for custom upholstery. This fabrics in SORELLO is perfect for all your upholstery needs. Offering a durable yet soft texture, it’s ideal for creating custom furniture pieces, cushions, or even reupholstering your favorite chairs. Whether you’re updating your home or office decor, this versatile fabric brings timeless beauty and functionality to any room. Whether reupholstering a cherished chair or designing a new piece, this fabrics in SORELLO offers a smooth, durable texture that’s perfect for both residential and commercial projects. The timeless beauty of this fabric complements any space.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$94.93 Original price was: $94.93.$73.03Current price is: $73.03.
Per Yard
Out of stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
The United Fabrics Sorello 42 Garland features a premium 53% Acrylic 40% Polyester 7% Viscose construction, offering outstanding durability rated at 50,000 Double Rubs, perfect for everyday family use and busy households. This quality fabric composition provides superior UV resistance and colorfastness. advanced stain and soil protection for worry-free living. At 16.1 oz./yd., this substantial fabric is designed for sophisticated interior upholstery. Crafted in Turkey as part of the Cityscape collection. PFAS-free for health-conscious homes and California Prop 65 compliant. Perfect for furniture reupholstery, custom cushions, and designer projects where both style and performance matter.
Upholstery Fabric Specifications
| Application | Upholstery, Indoor |
|---|---|
| Content | 53% Acrylic 40% Polyester 7% Viscose |
| Backing | None |
| Finish / Topcoat | Permanent Soil & Stain Protection |
| Weight | 16.1 oz./yd. |
| Width | 54.000" |
| Fabric Shown | Up the Roll |
| Origin | Turkey |
Performance Characteristics
| Abrasion Resistance | 50,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pilling | Class 5 |
| Seam Slippage | Warp: 78.1 lbs / Weft: 96.7 lbs |
| Break Strength | Warp: 345.2 lbs / Weft: 123.1 lbs |
| Wet Crocking | Grade: 4.5 |
| Dry Crocking | Grade: 5 |
| Colorfastness to Light | Hours: 40 / Grade: 4 |
| Collection | 119: Cityscape |
Flammability
- CA Technical Bulletin 117-2013 NFPA 260 "Flammability" and any corresponding data refer to the typical performance in the tests indicated and should not be construed to imply the behavior of this or any other material under actual fire conditions.
Product Notes
- California AB-2998 Compliant PFAS Free Prop 65 Compliant
Related products
-
Sale!
United Fabrics ELEGANCE Marble 45746-0001
$143.68Original price was: $143.68.$110.53Current price is: $110.53. Add to cart -
Sale!
United Fabrics BUOY 52 Pebble Beach
$137.61Original price was: $137.61.$105.85Current price is: $105.85. Add to cart -
Sale!
United Fabrics WOODSTOCK 30 Gingersnap
$119.31Original price was: $119.31.$91.78Current price is: $91.78. Add to cart -
Sale!
United Fabrics VANTAGE 55 Paloma
$66.92Original price was: $66.92.$51.48Current price is: $51.48. Add to cart -
Sale!
United Fabrics PADDINGTON 63 Pitch Black
$57.17Original price was: $57.17.$43.98Current price is: $43.98. Add to cart


