See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
Clarke & Clarke LEMUR – NAVY
Experience the premium quality of Clarke & Clarke LEMUR – NAVY, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 54 in and a vertical repeat of 21.65 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the Animalia collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In United Kingdom, the finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Cotton – 100%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of 1 Martindale – 30,000 Cycles. Featuring a distinctive Animal pattern, it is designed for Multipurpose applications. With a cleaning code of S-Solvent Or Dry Cleaning Product, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of High Durability CPSC Flammability Requirements and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$283.20 Original price was: $283.20.$236.00Current price is: $236.00.
Per Yard
25 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 21.65 in (54.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 18.11 in (46 cm) |
| Brand | Clarke & Clarke |
| Collection | Animalia |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton – 100% |
| Furniture Grade | 33 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2945 Tuscan Sun
$100.00Original price was: $100.00.$76.90Current price is: $76.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20510-03
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2066 Ebony Rose
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3316 Noir
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3060 Midnight
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3036 Onyx
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart

