G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS RAMAYANA – BLUE WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$462.80 Original price was: $462.80.$356.00Current price is: $356.00.
Per Roll
43 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | G P & J Baker |
|---|---|
| Collection | Signature II Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 8 – 9 Weeks |
| Railroaded | No |
| Notes | Paste The Wall – Straight Match |
| Note | Priced And Sold By The 10.05 Meter Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 68.5 cm (26.97 in) |
| Vertical Repeat | 91.5 cm (36.02 in) |
| Horizontal Repeat | 68.5 cm (26.97 in) |
| Wallcovering Area | 6.88 Square Meter |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Toile |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS, gray, Gray Wallpaper, Kravet, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: BW45088.2.0
Tags: G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS gray Gray Wallpaper Kravet teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics TIDBIT 39 Fossil$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90. -
United Fabrics LUSH 71 Rum Raisin$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics NUANCE Dove 400000-0004$64.48Original price was: $64.48.$49.60Current price is: $49.60.
